Eklem yerleri ve bağ dokunuzu güçlendirin !

 Yaşam süresince hareket sistemimizin en önemli ögeleri olan eklem yerlerimiz ve bağ dokularımız birçok olumsuz çok etki ve yük altında kalmaktadır.

Vücudumuzun ayakta durması ve hareketini sağlayan, kas ve iskelet sistemimiz birbirleri ile eklem ve bağ dokular vasıtasıyla sıkıca tutturulmuş durumdadır.

Kaslarımızı kemiğe bağlayanlara dokuya tendon, kemiklere bağlayanlara ise ligament adı verilir.

Eklem yerlerinin hem yaş hem de birçok travma ve semptomlara bağlı olarak aşınmasının, bağ dokuları da olumsuz etilemesine neden olmaktadır.

Ayrıca, eklemlerin rahat ve esnek çalışabilmesi için salgılanan eklem yeri sıvılarının (snovial sıvı) azalması da, eklemlerin rahat çalışmasını engelleyerek, eklem yüzeylerinin birbirlerine sert dokunmaları ve bu yüzeylerin aşınmalarına neden olmaktadır.

Bütün bunlara hareketsizlik ve kötü beslenme alışkanlıkları ile oluşan fazla kilolar da eklenince, vücudun tüm hareket sistem mekanizması, hareketliliğini ve esnekliğini engellemektedir.

Mastercare Table’da vücut ağırlığı ile uygulanan doğal traksiyon egzersizleri neticesinde daha ilk aşamada bile eklem yerleri, bağ dokular ve kaslarda esneklik ile beraber denge sağlanmaktadır.

Tecrübelerimize göre, traksiyona tabi tutulan tüm büyük ve kısmi kas gurupları gerdirmenin etkisiyle ( external oblique ),

( erector spinae ) kasları ve daha iç kısımlarda ki kasları tutan transverses abdominis ( TA ) Lumbar vertabra ve sacrum eklemleri, vücut ağırlığı kullanılarak yapılan doğal eğimli çekme egzersizleri ile direk olarak çok olumlu etkilenmektedir.

Bu gerdirme ile en derin kısımda ki kaslar bile çok kolayca etkilenmektedir.

Bu şekilde esneklik arttırılınca, disklerde çarpma veya birbirine vurma da önlenerek, bütün eklemlerde rahatlama meydana getirilmekte ve en kısa sure içinde hem pelvis hem de alt sırt eklemlerinde esneklik sağlanmaktadır.

Hareketli sırt platformunda rahatlıkla bu şekilde yapılabilen birkaç basit gerdirme egzersizi sayesinde, eklem yerlerinde ve pelvis (kalça kemiği) de,  esnekliği arttırıp, sorunları kolayca ortadan kaldırabilmekteyiz.

Bu aktif kontraksiyon ( kasılma ve gerdirme ) ile hem kasların daha derin ayrıntıları kendi kendine kuvvetlenip, adeta bir korse görevi üstlenerek, olası bir rahatsızlığı önleyebilecek bir esneklik ve güce kavuşmakta, hem de eklem yerleri ve bağ doku güçlenerek kemik ve kasları daha sıkı kavrayıp, özellikle kemik erimesi hastalığında kırılmalara karşı adeta bir sigorta görevi görüp, tüm hareket sistemini adeta koruma altına almaktadır.

Bu şekildeki kombinasyonla uygulanan gerdirme egzersizleri, kaslar, bağ dokular ve eklemlerde, esneklik, hareketlilik sağlayarak, Mastercare Back A Traction ‘ nun 2003 yılından beri bu konudaki tıbben onanmış ve her zaman güvenle uygulayacağınız tedavi disiplininin temelini oluşturmaktadır.