Omurganızı koruyun !

Omurga hastalıkları, gelişmiş toplumlarda sık karşılaşılan ve sakatlığa yol açan sorunlardan biridir.Yapılan araştırmalar herkesimde olduğu gibi bilhassa okul çağı çocuklarında omurga sorunları ve dolayısıyla bel ağrısı görülme oranının yüzde 70 olduğunu gösteriyor.

Çocuklukta bel ağrısı çekenler, ilerleyen yaşlarda da bel ağrısı riski taşımaktadırlar.

Bu nedenle herkese olduğu gibi bilhassa okul çağındaki çocuklara ve gençlere, omurga sorunlarını önleme ve bel ağrısından korunma eğitiminin verilmesi ve ergonomik olarak doğru ekipmanların seçilmesi ve kullanılmasına yönlendirilmelerini sağlamak gerekir” 

“Omurganın tekrarlayan statik yüklenmesi sadece erişkinlerde değil, aynı zamanda çocuklarda da bel ağrısı için risk faktörüdür. Erişkinlerde ağırlık taşınmasının omurga üzerindeki etkileri biyomekanik ve fizyolojik olarak değerlendirilmiş olup, çalışma şartlarında bir takım düzenlemeler yapılmış, hatta bazı ülkelerde omurgaya binen yükün nasıl olması gerektiği kanunlarla düzenlenmiştir.

Sırt çantası, okul çağı çocuklarında en sık karşılaşılan yüklenme nedenidir. Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olarak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, bozuk yürüyüş, kötü duruş ve ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir.

Bu nedenle bu konuda ilk aşamada çocuğun taşıdığı sırt çantasının ağırlığı önem kazanmaktadır. Sırt çantası çeşitli nedenlerden dolayı sırt ve bel ağrısına neden olur.

Özellikle omurganın aşırı yüklenmesi ve çantanın uygun olmayan pozisyonda taşınması sonucu ortaya çıkan postür (duruş) bozukluğu, sırt ve bel ağrısına yol açar.

Ayrıca ağır yüklenme, vücuda uygulanan yükün pozisyonu, yükün şekli ve büyüklüğü, taşıma süresi, çocuğun fiziksel ve ruhsal durumu bir araya gelerek ağrıya neden olur.

OMURGA VE SİNİR MERKEZLERİ

Sinir sistemi insan vücudunun tüm organ ve fonksiyonlarını kontrol ederek, koordinasyonu sağlar. Omurga boyunca esnek bir yapıda dizilmiş olan omurlardan geçen sinirler, vücudun özel bölümlerini direk etkileyen bir ağ sistemi oluştururlar. Spesifik bölgelerde yer alan bu sinirlerin çeşitli nedenlerle baskı altında kalarak etkilenmeleri, vücudun bazı bölümlerinde birçok fonksiyon bozuklukları, çeşitli semptom ve ağrılara neden olmaktadır.


OLASI SEMPTOMLAR

Baş ağrıları,( migren, baş arkasında ağrılar,
gözlerin arkalarında ağrı,
alın boyunca gerilim, baş arkasında baskılar)
Kas ve eklemlerde gerginlik,
boyun ve baş bölgesinde sıkışma,
baş dönmesi, asabiyet,
omuzlarda hareket kısıtlama ve kırgınlık,
Bursit, tendinit,
Kollar, eller, dirsekler ve parmaklarda ağrı,
Göğüs ağrısı, astım, göğüste daralma ve zor nefes alma,
Orta ve alt sırt ağrısı, halsizlik, hassasiyet,
Diğer rahatsızlıklardan bazıları ;
Thyroid,
Kalp,
Ciğerler,
Safra kesesi,
Karaciğer,
Mide,
Pankreas,
Dalak,
Böbrek üstü bezleri,
Böbrekler,
İnce ve kalın barsaklar,
Cinsel organlar,
Rahim,
Mesane,
Prostat Bezi,
Alt sırt ağrısı,
yürümede sıkıntı ve zorluk,
Bacak, diz, ayak eklemleri ağrı ve uyuşukluk,
Siyatik ağrısı,
Kalçalarda ağrılar,
Rektumda rahatsızlık

Bu çok sayıda meydana gelen hastalıklarla birlikte, sık rastlanan sorunlardan biri de omurga diski sorunudur. Omurga diskinin kıkırdağı bozulduğunda hatta koptuğunda omurga diski deformasyonu oluşmaktadır.

Bu durum ise sinirlere baskı yapmakta ve sırt ağrılarına neden olmaktadır.

Mastercare ile omurga disklerinin doğal asimilasyon ile yenilenmesi desteklenmektedir.

Mastercare Inversion table ile düzenli yapılan doğal traksiyon egzersizlkeri ile omurga diskleri sıvısı kuvvetlenmekte ve günlük yükleri daha rahat taşıyabilmektedir.

Ayrıca, sırt ve bel sorunları en çok omurganın olması gereken esnekliğini kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

Mastercare Back A Traction sistemi ile, sırtı hareketli platformda ve 15 ve 30 derece baş aşağı eğimde yapılan doğal traksiyon egzersizleri, omurgayı esnek hale getirip, omurların arasının açılmasını sağlamaktadır.

Çok yoğun olarak karşılaştığımız Sırt ve bel sorunlarının giderilmesinde uyguladığımız Mastercare Back A Traction Sistemin çok faydalı bir sistem olduğunu bizzat yaşayarak gördük.

15 ve 30 derecede ki eğim , yaş ve vücut ağırlığına rağmen her omurga, sırt ve bel ağrısı sorunu olan için, oldukça kolay ve rahat bir egzersiz yapma olanağı sağlamaktadır.

Sonuç olarak, tüm yaşamınız boyu omurga sağlığınızı çok kolay ve güvenle korumak kendi elinizde.