Eğimli Terapi Yararları

Fiziksel Yararları

Baş aşağı konumda, yerçekimini kullanarak, doğrusal bir hatta yapılan çekme egzersizleri ile uygulanan eğimli tedavi, esnetme ve gerdirme egzersizleri ile omurlar arasındaki mesafeyi arttırıp, sinir köklerindeki baskıları azaltarak, diskler, eklem yerleri, tendon ve ligametleri kuvvetlendirip, rahatlama ve iyileşmeyi gerçekleştirmektedir.

Vücudumuzun temel sistemleri ile ilgili hayati fonksiyonlarını gerçekleştiren tüm iletişimleri, beynimizden başlayarak, bütün omurga kanalı boyunca uzanan sinir demetleri ile gerçekleşir.

Omurlar arasında herhangi bir nedenle meydana gelen daralma, sinir köklerine baskı yapar, bu baskının hangi bölgeyi yöneten ve iletişim sağlayan sinirle ilgisi varsa, o bölgede ağrı ve rahatsızlık hissedilir.

Inversion Therapy – Eğimli ve Hareketli Platformda yapılan çekme egzersizlerinden oluşan tedavi sistemi, ağrıya neden olan sinir köklerindeki baskıları, omurlarda meydana gelen sıkışma ve daralmayı ortadan kaldırarak uygulanmaktadır.

Inversion Table egzersizleri, her kullanım seansında, tüm omurgayı esnetmek suretiyle, omurlar arasında ki mesafeyi açarak, sinir köklerindeki baskıyı azaltıp, ağrının son bulmasını sağlamaktadır.

Ayrıca,  gün içinde uzun bir süre oturma veya bükülü kalma durumlarında, omurganın doğal yapısının dışında bir baskı ile karşılaşması ve sinir köklerinin bu baskıdan olumsuz etkilenmesi de ağrının ilk sebebidir.

Eğimli platformda, doğal vücut ağırlığı ile yer çekiminden faydalanarak uygulanan tedavi sonucunda, omurga, sağlıklı bir şekilde, normal – S – formuna dönerek, sinirlerdeki baskının ortadan kalkması ile ağrılar da son bulmaktadır.

Omurganın bu şekilde tekrar rahatlaması, gün boyunca ofis koltuğunda oturmaktan kaynaklanan ağrıları da gidermektedir.

Görsel Yararları:

Inversion – Eğimli Platformda yapılan tedavi, tüm vücutta kan sirkülasyonunu arttırmaktadır.

Alt gövde ve bacaklar, yer çekimine karşı koymak suretiyle, kendilerine gerekli olan kanı sağlamak için devamlı bir efor içindedirler.

Insan kalbi, yerçekimi nedeniyle alt vücutta azalan kan miktarını tekrar yerine döndürebilmek için bu doğal kuvvete karşı çalışmaktadır. Bu noktada, Inversion tedavisi kan dolaşımının artmasında çok etkili olmaktadır.

Inversion – eğim süreci, yer çekiminin bu şekilde oluşturduğu baskı ve stresi azaltarak, uzun vadeli ve kalıcı bir fayda sağlamaktadır.

Bu tedavi, ileri yaşlarda oluşan kas kayıpları, eklem yerlerinde zayıflıklar ve daralan omurga kanalı sorunlarında da önemli faydalar sağlamaktadır.

Omurga kanalında ve omurlar arasındaki bu daralma milimetre veya duruma göre santim bazında meydana gelir. Bu durumda  Inversion – Eğimli tedavi ile, omurga kanalı ve omurlar arası mesafenin uygun ölçüye gelerek, rahatsızlıkların önlenmesi gerçekleşir.

Ayrıca, Inversion – Eğimli Tedavi seansları sonucu, dolaşım rahatsızlıkları ve varis de önlenebilmektedir.

Inversion Tedavi seansları damarlardaki kan sirkülasyonunu arttırmaktadır. Böylece, damarlarda kan birikimi ve bu birikimin neden olduğu rahatsızlardan oluşan Varis’ tedavisinde de çok olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Inversion – Eğimli Platformda, baş aşağı konumda, kalbin kan sirkülasyonu ve pompalama gücü doğal olarak artmaktadır. Bu durumda, bazı damarlarda birikmiş olan kanın, durağan halden, akıcı hale gelerek, tüm vücutta artan sirkülasyon etkisi nedeniyle, damarlarda kan birikimi olmadan, düzenli ve faydalı bir akım sağlanmaktadır. Bu da ağrılarda gittikçe azalma meydana getiren çok önemli bir hususdur.

Zihinsel Yararları:

İnversiyon tedavi egzersizleri, ağırlık kaldırma ya da bir koşu bandı üzerinde yapılan koşu gibi, vücuda aşırı yük ve stres yükleyen egzersizler gibi yüksek yoğunlukta değildir.

Bilindiği gibi, düzenli ve doğru yapılan tüm egzersizlerin endorfin hormonunun aktive olmasını sağladığı ve bu hormonun artışının sağladığı zihinsel faydalar tartışılmaz bir gerçektir.  

Bu faydalar, Inversion – Eğimli Masada yapılan basit ve doğal egzersizlerle de sağlanmaktadır.

Endorfin hormonu salgısının artması, egzersizlere karşı vücudun doğal bir reaksiyonu olup, insanın, kendisini daha iyi hissetmesi ve ağrıların azalıp, daha zinde olmasını sağlayan bir oluşumdur.

Inversion – Eğimli Masada yapılan bu rahat ve doğal gevşeme, esnetme egzersizleri, endorfin hormonu salgısını arttırarak, stresi gidermek suretiyle, insanın kendisini daha rahat ve mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

Bu da, inversiyon terapisi kullanıcılarının depresyona karşı verdikleri savaşta en faydalı silahlarından biri sayılmaktadır.

Inversion – Eğimli Masada yapılan doğal egzersizlerle, vücut adeta bir şarj evresi içine girerek, endorfin salgısını arttırmakta, tüm vücutta rahatlama ile birlikte, ağrıların giderilmesi ve depresyonun  da önlenmesi mümkün olmaktadır.

2007 yılının Mart ayında Rosie O'Donnell, Inversion – Eğimli Masa tedavisini,  antidepresif sorunları giderebilmek için kullanıp, depresyon ile mücadelede yeni bir sayfa açmıştır.