Kronik Bel ve Sırt Ağrılarının Inversion Table ile Tedavisi

İSVEÇ MASTERCARE BACK – A – TRACTION SİSTEM

İSVEÇ MASTERCARE BACK – A – TRACTION SİSTEMKRONİK BEL VE SIRT AĞRILARININ MASTERCARE BACK CARE SYSTEM – INVERSION TABLE KULLANIMI İLE TEDAVİSİ

Belçikada ki “Back center’ımızda, Fizyoterapist olarak, bel ve sırt rahatsızlığı yaşayan hastalarımızla hergün birlikteyiz.

Çok yoğun olarak karşılaştığımız Sırt ve bel sorunlarında uyguladığımız Mastercare Back A Traction Sistemin çok faydalı bir sistem olduğunu bizzat yaşayarak gördük.

Bunu size açıklamanın çok zor olmadığını şu nedenle belirtmek istiyorum:

Bilindiği gibi, çeşitli nedenlerle omurlar arası disk ve eklem yerlerinde sinovial sıvı denilen sıvının azalması, omurlar arası açıklığın daralması, omurga esnekliğini ortadan kaldırarak, sinir sıkışmalarına neden olmaktadır.

Sırt ve bel sorunları en çok omurganın olması gereken esnekliğini kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

Mastercare Back A Traction sistemi ile, sırtı hareketli platformda ve 15 derece baş aşağı eğimde yapılan doğal traksiyon egzersizleri, omurgayı esnek hale getirip, omurların arasının açılmasını sağlamaktadır.

Buradaki 15 derece eğim , yaş ve vücut ağırlığına rağmen her sırt ve bel ağrısı sorunu olan için, oldukça kolay ve rahat bir egzersiz yapma olanağı sağlamaktadır.

Rahatsızlığı olanlar, bu pozisyonda, kaslarında mevcut gerginlik ve ağrıları süratli bir şekilde giderip, rahatlamaktadırlar.

Bu 15 derecelik eğimli pozisyonda traksiyon sistemi, diğer birçok, mobilizasyon, manipülasyon ve manuel tekniklerle de rahatlıkla kombine edilebilmektedir.

Buna göre omurlarda meydana gelen birçok çekirdeksel çıkıntı sorunlarında “traksiyon” yani gerdirme egzersizlerini rahatlıkla kullanabilmekteyiz.
 
Hareketli sırt platformunda rahatlıkla yapılabilen birkaç basit gerdirme egzersizi sayesinde, eklem yerlerinde ve pelvis (kalça kemiği) de,  esnekliği arttırıp, sorunları ortadan kaldırabilmekteyiz.

Bu şekilde esneklik arttırılınca, disklerde çarpma veya birbirine vurma da önlenerek, bütün eklemlerde rahatlama meydana getirilmektedir.

Hareketliliğin bu şekilde arttırılması ile, en kısa sure içinde hem pelvis hem de alt sırt eklemlerinde esneklik meydana gelmektedir.

Mastercare Table’da bu şekilde vücut ağırlığı ortadan kaldırılarak yapılan çalışma neticesinde daha ilk aşamada bile esneklik ve kaslarda bir denge sağlanmaktadır.

Tecrübelerimize göre, traksiyona tabi tutulan tüm büyük ve kısmi kas gurupları gerdirmenin etkisiyle
( external oblique ), ( erector spinae ) kasları ve daha iç kısımlarda ki kasları tutan transverses abdominis ( TA ) Lumbar vertabra ve sacrum eklemleri, direk olarak etkilenmektedir.

Bu gerdirme ile en derin kısımda ki kaslar bile çok kolayca etkilenmektedir.

Bu aktif kontraksiyon ( kasılma ve gerdirme ) ile kasların daha derin ayrıntıları kendi kendine kuvvetlenip, adeta bir korse görevi üstlenerek, olası bir rahatsızlığı önleyebilmektedir.  

Bu şekildeki kombinasyonla uygulanan gerdirme egzersizleri, kaslar, bağ dokular ve eklemlerde, esneklik, hareketlilik sağlayarak, Mastercare Back A Traction ‘ nun 2003 yılından beri bu konudaki onanmış tedavi disiplininin temelini oluşturmaktadır.

Mastercare Table egzersizleri, hastanın durumuna göre prone ( yüzüstü ) veya supine ( sırtüstü ) pozisyonlarda uygulanabilmektedir.

Bizim tecrübelerimize göre prone-yüzüstü- pozisyon, sırt rahatsızlığı olan hastalar için en uygun pozisyondur.

Mastercare Back A Traction’un bu şekilde kullanım olanağı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca, herhangi bir masaj masası veya yatağında uygulanan masaj, Mastercare Back A Traction’da uygulanabilen masajdan daha kullanışlı ve kolay değildir. Çünkü, Mastercare Table’da Traksiyon ve masaj esnasında dizlerin ve kalçanın hafif flexion ( bükülü ) durumda olması büyük esneklik ve rahatlık sağlamaktadır.

Bununla birlikte ayrıca kalça ve lumbar ( bel ) bölgesini destekleyen destek yastıkları da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bu durumda disk problemleri için kullandığımız Mastercare Table, Prone pozisyonda doğal pelvic durumunu koruduğu ve bel omurunun bükülmesini önlediği için büyük avantaja sahiptir.

Bu konumda bir kişiyi herhangi bir sırt rahatsızlığı nedeniyle midesi üzerine yatırdığımızda, doğal olarak kolayca dizlerini kullanarak, tedavisini kendisi de destekleyebilecektir.

Mastercare Back A Traction ile tedavi, hızlı bir rahatlama sağlayarak, kas ağrıları ve spazmları önlemekte, hareketliliği arttırmakta, kan sirkülasyonunu hızlandırmakta, disk ve eklemlerin sıvı akımını düzenleyerek beslenmesini, eklem aralarındaki snovial sıvının artmasın sağlamaktadır.

Ayrıca duruş bozukluklarını gidermekte, pelvic ve omurga esnekliğini arttırarak, hareketlilik ve yumuşaklılık kazandırmakta ve herhangi bir yükleme olmaksızın tüm kaslarda dengeyi sağlayarak gücün artmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle sağlık kuruluşunuzda MASTERCARE BACK A TRACTION BİRİMİ oluşturarak;veya bireysel kullanım için evinizde veya ofisinizde rahatlıkla kullanarak

Nükleer Disk Çıkıntısı;
Kronik Bel Rahatsızlığı;
Sırt Fonksiyon Bozuklukları;
Uzun süreli gergin tutulan bacakların neden olduğu alt sırt ağrısı;
Mekanik sinir sıkışmalarından dolayı baskı ve gerginlikler;
Laminektomiden sonra ve , kıkırdak aşınması ve eklemlerde bozulma ile seyreden dejeneratif eklem rahatsızlığı;
Primer postlateral çıkıntı ve Anteriolisthesis,

Gibi birçok rahatsızlıkları önleyebilecek veya  sağlık kuruluşu olarak hastalarınıza yeni bir hizmet vermenin mutluluğunu yakalamış olacaksınız.

Sırt, Bel, Eklem Yeri, Kas Ağrı ve Spazmları, Sinir Köklerindeki baskıları azaltmak, kan dolaşımını düzenlemek, sindirim sistemini ve genel vücut dengesini sağlamak için her zaman MASTERCARE
En uygun ve kolay çözümdür.

Mastercare Türkiye Mümessili SPORMERKEZİM SPORTS EDUCATION CONSULTING kuruluşumuz ve Online Spor Eğitim Sitemiz www.spormerkezim.com ve Bel Okulumuzla her zaman yanınızda olup size hizmet vereceğimiz için mutluyuz.